Úrodné environmentální centrum v Českém středohoří

Děkujeme za program, děti byly nadšené a těší se na další vzdělávací akce.

Zážitkové vzdělávání pro děti a školy

Centrum Malá jižní stráň pořádá environmentální kurzy pro ZŠ, které jsme pilotním programem startovali v roce 2023. V rámci období roku se setkáme třikrát nad různými tématy, formou zážitku, hry a dialogu. Děti si mnoho věcí vyzkouší, osahají rukama, prozkoumají.

Praktické zaměření je ukotveno v dalších činnostech Spolku Malá jižní stráň, jako je obnova krajiny či pěstování jídlaVzdělávání probíhá v certifikované permakulturní zahraděve fungujícím ekologickém hospodářství, kde se pěstuje jídlo a volně chovají slípky, obklopené krajinou Českého středohoří.

Pro děti je zajištěno pití po celý den a v poledne zdravý oběd, např. výživná polévka a obložený chléb z úrody ze zahrady. Kurzy si můžete sjednat emailem na radka@malajiznistran.cz / 602 746 524. Pokud škola nemá finační prostředky na environmentální vzdělávání, je příspěvek symbolický. 

Vzdělávání realizujeme z programu Environmentální vzdělávání a osvěta o klimatu, financovaném z Národního plánu obnovy, děkujeme za finanční podporu.

Tematické celky kurzu

Témata můžeme přizpůsobit aktuální výuce školy. Téma je na 4hod programu, čas začátku a ukončení nastavíme společně dle dopravy.

1) Pěstování jídla a chov zvířat

  • Semínko a význam uchovávání rozmanitosti odrůd
  • Výsev a výsadba zeleniny v druhově bohatých kulturách
  • Ochutnávání plodů zahrady, vnímání barev, tvarů a vůní
  • Zvířata v hospodářství, co nám přináší a co od nás potřebují

2) Poznáváme půdu

  • Vznik půdy, půda jako unikátní přírodní systém - např. roste z ní potrava, je domovem živočichů
  • Hlavní funkce půdy - např. schopnost zadržovat uhlík nebo schopnost vstřebat vodu
  • Tvorba zdravé a živé půdy, kompostování

3) Poznáváme vodu

  • Biotop jako rezervoár vody na povrchu i jako stanoviště pro různorodé žijící organismy
  • Přirozený pohyb vody, její retence a zasakování
  • Znečištění a čištění vody například v kořenové čistírně


Lidé, kteří tento kurz připravují

Seznamte se s týmem kurzu, naše profily si otevřete přes fotografii či jméno. 

V současné době studuje na Farmářské škole, obor ekologické zemědělství, ale v minulosti pracovala jako terénní pracovnice a později vedoucí služby Podporované zaměstnávání, vytvářela metodiky služby. Později se naplno věnovala rodině a učila děti doma. Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, certifikovanou jako Ukázkový permakulturní projekt, svou...

Lektorka, původně středoškolská němčinářka a češtinářka. Patnáct let pracuje v neziskovém sektoru v oblasti podpory lidí se znevýhodněním a v environmentální oblasti.

Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...


Zprávy z centra Malá jižní stráň

Aktuální dění sledujte na Facebooku Malé jižní stráně.

S farmaceutkou a bylinkářkou Mgr. Alexandrou Haškovou a s také s permakulturní zahradnicí a lektorkou Kateřinou Horáčkovou zařazujeme do pravidelného programu vzdělávání téma osobního zdraví a jeho dostupných zdrojů v krajině. Proběhlo několik přednášek, včetně té dnešní, a v červenci se chystá dvoudenní Bylinkové praktikum.

Přátelé, před malou chvílí jsme dokončili 14 měsíců probíhající, intenzivní práce na přípravě otevřených komunitních dílen zde ve Středohoří. Všechny předešlé fáze hodnoceni stavebního a grantového projektu dopadly moc dobře, teď začala ta závěrečná a tedy nejdůležitější na Ministerstvo životního prostředí a Státní Fond Životního Prostředí.
Takže...

Kapli Svatého Prokopa obnovují zdejší lidé a řemeslníci. V letech 2008 až 2010 bylo uchráněné a vyztužené obvodové zdivo, zřícené části znovu vyzděné a kaple zastřešená. Následně v letech 2024 a 2025 proběhly kamenické, zednické, tesařské a střechařské práce.

Na středu 11.12. Spolek Malá jižní stráň organizuje přednášku - diskusní prostor o sdílené energetice v béžném občanském životě, jejích aktuálních možnostech v ČR. Tématem nás provede Bc. Jan Mudroch, který z pozice odborníka na digitální inovace byl u tvorby státní strategie zakládání energetických družstev. Za spolek bude zajišťovat Jakub...

Přednášky s praxí a diskusemi v rámci projektu Náš environment a klima (projekt kurzů, přednášek a dalších aktivit Spolku Malá jižní stráň) jsou zacílené na změnu skrze informovanost. Adaptace jednotlivců i celých obcí, komunit v krajině je cílem této přednášky o výsadbě ovocných stromů v krajině, jejich následné údržbě a obnově jedlé, odolné,...

Dnes dorazila Škola Xavier, Malá jižní stráň pořádá kurz pro školáky. Nálada je svěží a zvídavá, je to prima! Dětské environmentální vzdělávání můžeme pořádat díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Státního Fondu Životního Prostředí, Národního plánu obnovy. Děkujeme!