Co si neoznačím, to nenajdu - skladování zeleniny do jara
Tento text navazuje na první text o skladování zeleniny do jara - konkrétních postupech. V předchozích sezónách jsme při skladování zeleniny udělali zkušenost, kterou chceme sdílet. Zeleninu skladujeme na více místech v zahradě na záhonech a také v písku u domu. Při sklizni zeleninu třídíme na tři kategorie:
1. na velkou, nepoškozenou (prasknutím, nakousnutím, ulomením..), ta je určena pro dlouhodobé skladování
2. na menší, s malým poškozením, ta je určena pro krátkodobé skladování
3. na tenkou, zakroucenou, poškozenou pro rychlou spotřebu
S tímto tříděním a uchováváním na více místech souvisí tato zkušenost: na podzim si člověk říká "to si budu pamatovat", ale pak za třeskutého mrazu obíhá zakryté hromádky zeleniny v zahradě (foto takového skladu na poslední fotce) - a ono jich je hodně a jsou přikryté tlustou vrstvou organického materiálu, mokré, studené. Kam že to dal tu mrkev, která se má sníst jako první?
Stejně je to i na skládce písku, "přece budeme vědět, že řepu jsme dali vlevo a celer doprostřed" - na vánoce už to nevíme, zejména když kvůli nedostatku místa zeleninu klademe ve dvou vrstvách...
Takže letos máme na venkovních záhonech dřevěné latě popsané dobou uskladnění (třetí fotka). Máte-li v hromádce více druhů zeleniny vyplatí se zapsat i jaké. A na skládce v písku máme zapsán druh zeleniny i s počtem kusů (první fotka), abychom orientačně věděli, zda a kdy se blížíme k vyprázdnění skládku. Ještě přemýšlíme, jestli budeme mít dost disciplíny a zvládneme zeleninu odečítat :).
A něco navíc
V návodech pro skladování se píše, že zelenina se nesmí dotýkat. Je to kvůli tomu, aby se při skladování nepřenášely případné choroby a plísně. Jenže, kdo má tolik místa, aby mohl mít takové rozestupy :-) Naše zelenina se dotýká, navíc ve dvou vrstvách - písek, zelenina, písek, zelenina - skladní lasagne. Naše víceletá zkušenost je, že se zkazí vždy jeden dva kusy.
A co písek, vlhčit? Záleží na tom, zda je zelenina ke skladování dobře oschlá (v období sklizně svítilo slunce a my jsme zeleninu nechaly "vydýchat" rozloženou na záhonu). Pokud zároveň máme hodně suchý písek, tak můžeme vlhčit. Pokud ale sklízíme za vlhkého počasí, zelenina má přirozený tenký povlak z hlíny, pak vlhčit písek není potřeba.
Místo pro skladování je také přirozeně spíš sušší nebo vlhčí, dýchá nebo ne - my máme skladovací místo zakryté izolačními deskami na kterých vlhkost kondenzuje, tak udržujeme skládek celkově sušší.
Písek nicméně můžeme navlhčit i v průběhu skladování - když se zelenina trochu krabatí.
Hodně šťavnaté zeleniny po celou zimu!