Sklizeň před mrazy a její načasování
Od počátku října - někteří už od září :-) - jsme mírně napnutí, kdy nastane ten správný čas začít sklízet zeleninu. Zeleninu, kterou chceme uskladnit či zpracovat a nechceme, aby jí poškodily první mrazy. Pro snazší orientaci a zachování klidu nabízíme pár kroků jak postupovat.
- Sledujeme počasí a to nejen on-line, ale i venku. I když předpověď hlásí, že mrznout nebude, ale k večeru se náhle vyjasní a vane ledový vítr, může přijít mráz. Do úvahách o počasí zahrnujeme i svou předchozí zkušenost s naší oblastí, vedeme si třeba i deník o počasí.
- První sklízíme zeleniny, kterým ublíží i lehký mráz. Pokud mají být mírnější mrazíky kolem -1 až -2°C sklidíme všechny teplomilné zeleniny - tykve, rajčata a papriky. Dále kořenové zeleniny, které rostou nad povrchem země - jako bulvový celer, červená řepa. A také pozdní brukve k dlouhodobému skladování - kedlubny, ředkve, vodnice, tuříny, zelí, kapusty. Brukve lehký mráz zvládnou (pekingské zelí až -6°C) a pokud je zkonzumujeme během podzimu, můžeme je zatím nechat na záhoně. Když nestíháme zeleninu sklidit, stačí ji překrýt netkanou textilií nebo zakrýt slámou.
- Při silnějších mrazech od -4°C sklízíme nebo zakrýváme - mrkve, zejména pokud konce s natí vyčuhují ven, kořenovou petržel, a také listové zeleniny jako kopr, koriandr, petržel kudrnku a mangold. Při zakrývání dáváme již silnější vrstvu organického materiálu. Více o metodách přezimování či skladování zeleniny na záhoně a o uspořádání skladu zde.
- Nestaráme se o zeleniny, které mohou zůstat na záhoně, protože je mráz nepoškodí. Jedná se o přezimující zeleniny jako pastiňák, růžičková kapusta, kadeřávek, zimní pór, kozlíček polníček, portulák zimní, asijské listové zeleniny, špenát a ozimé odrůdy zelenin.
Proč vlastně zeleninu nesklidit hned v září a mít klid? Jednak, některé zeleniny za dobrého počasí rostou a dozrávají ještě v říjnu (např. celer, který má velmi dlouhou dobu vegetace). Pozdější sklizní dáme šanci dorůst i zelenině, kterou jsme seli nebo sázeli později. A za druhé čím déle pozdní zeleninu v záhoně máme, tím má lepší chuťové a výživové vlastnosti, tzv. vyzrává a prodlužuje se její doba skladovatelnosti.
Samozřejmě jako u všeho i tady existují výjimky, kdy je zeleninu vhodné sklidit dřív, kromě mrazu to mohou být ještě škůdci, vaše časové možnosti nebo třeba vytrvalé deště.
Hodně včas sklizené a až do jara uskladněné zeleniny!