Přijďte se vzdělávat v souvislostech a prakticky o tom krásném, co tvoří člověk a příroda spolu.

Obnova a tvorba dobrých obcí v odolné, přívětivé krajině

Jednodenní kurz v obnovené obci Knínice v CHKO České středohoří

24. května 2025 

Radost z krajiny je společná věc. Cestování a transport je důležitý, ale větší váhu má život v místě. Když se věnujeme svému místu, poskládá se zdravá a krásná krajina.

Cílem kurzu je zformování záměrů obnovy a tvorby veřejných prostor obce a okolní krajiny, kterým stojí za to věnovat svůj čas a vzájemné sdílení těchto osobních projektů v pracovním týmu kurzu. Akcent bude na odolnost, užitečnost a přívětivost.

Opět to bude hodně praktické, kurz bude probíhat přímo mezi projekty, které již proběhly i které právě probíhají naší domovské v obci Knínice u Lovečkovic - obnova návsi obce, výsadba Aleje Knínice, výsadba lípy svobody v rámci oslav 100. letého výročí založení České republiky, obnova křížku, vytvoření společného stolu a lavic, či práce na obnově kaple, malého kostela.

Za Spolek Malá jižní stráň představíme grantové možnosti, které jsme v uplynulých letech zužitkovali. Zároveň se zaměříme na osvědčené tipy na využití recyklovaných materiálů a výsadeb zvyšujících biodiverzitu.

Obnova veřejného prostoru obcí je důležitá pro environmentální vzdělání, přispívá k udržitelnému rozvoji a ekologické osvětě - zlepšení životních podmínek obyvatel podporuje zdravý život a občanskou odpovědnost. Projekty obnovy veřejných prostor také zvyšují povědomí o biodiverzitě, ochraně přírody nebo udržitelném zemědělství.

Akce s účastí obyvatel posilují pocit pospolitosti a sounáležitosti s místem. Dobře navržené veřejné prostory zvyšují odolnost obcí vůči klimatickým (i občanským) náhlým změnám. Celkově, obnova veřejných prostor nám pomáhá žít v hezčím, zdravějším a ekologičtějším světě.

Pokud máte možnost - jako občanský spolek, obec, či jako běžní občané - tak do obnov, grantů a oprav pojďte taky, radost z krajiny je společná věc a určitě za to stojí!

Program kurzu o obnově krajiny

9.00 Úvod přímo v obecním zázemí na návsi, malé občerstvení

9.30 Dopolední blok zčásti venku mezi již dokončenými či rozpracovanými projekty v obci, a na druhou část se přesuneme do prostor spolku k projektoru/monitoru a stolu s papírem a tužkou. Představíme a reflektujeme, nebo vytipujeme jednotlivé záměry účastníků kurzu

13.00 Oběd s diskusí

14.00 Odpolední blok bude pokračovat u stolů s rozpracováním jednotlivých záměrů a po uzavření této části se vrátíme ven mezi obecní projekty na reflexi praktických důležitých pointů pro realizaci,  údržbu či provoz hotových celků

16.00 Shrnutí, Závěr

Výsadby lip, alejí, opravy křížků, obnovy celků jako je náves obce, nebo jen zázemí tříděného odpadu, proměny zanedbaných staveb v nová užitečná místa - to dobře rozvíjí pospolitost mezi lidmi a sounáležitost s místem, kde žijeme. Těší nás, že se můžeme svou částí podílet na obnově krajiny jako celku.

Spolek Malá jižní stráň pracuje na obnově veřejného prostoru, obnově krajiny - zdravé, odolné, užitečné a krásné. Zároveň spolek o této činnosti informuje s cílem povzbudit či inspirovat obdobné aktivity a sdílet dobré či užitečné zkušenosti, a to i formou cíleného vzdělávání a kurzů. Součástí obnovy krajiny je i provozování ekologického hospodářství a záměr zřídit otevřené vzdělávací dílny.

Lidé, kteří tento kurz připravují

Seznamte se s týmem kurzu, naše profily si otevřete přes fotografii či jméno. 

Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...

Lektorka, původně středoškolská němčinářka a češtinářka. Patnáct let pracuje v neziskovém sektoru v oblasti podpory lidí se znevýhodněním a v environmentální oblasti.

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování...