Úrodné environmentální centrum v Českém středohoří

Setkání s přednáškou bylo úžasné. Je to velký přínos pro naší skupinu, užili jsme si to a informace nás zaujaly. Těšíme se na příště. 

Zážitkové vzdělávání pro seniory

Centrum Malá jižní stráň pořádá environmentální kurzy pro seniory, například o obnově krajiny, přírodě blízkého pěstování jídla či chovu hospodářských zvířat. V rámci roku se setkáme třikrát nad níže uvedenými tématy, vždy s příjemným posezením a občerstvením. Budeme propojovat vzpomínky s novými informacemi i aktuálními kroky v české krajině.

Praktické a místně ukotvené učení spočívá v činnostech Spolku Malá jižní stráň, jako je obnova krajiny či pěstování jídlaVzdělávání probíhá ve vašich prostorách, ale také v certifikované permakulturní zahraděve fungujícím ekologickém hospodářství, kde se pěstuje jídlo a volně chovají slípky, obklopené krajinou Českého středohoří.

Na všech setkáních je zajištěné občerstvení a dobrá káva, u druhého či třetího setkání také vynikající oběd ze sklizené úrodyKurzy si můžete sjednat emailem na radka@malajiznistran.cz / 602 746 524. Vzdělávání realizujeme z programu Environmentální vzdělávání a osvěta o klimatu, financovaném z Národního plánu obnovy, děkujeme za finanční podporu.

Tři části kurzu

Témata můžeme přizpůsobit aktuálním potřebám skupiny. Každé téma má trvání 4 hodiny, čas začátku a konce nastavíme společně v závislosti na dopravních možnostech.

1) Setkání u vás, ve vašich prostorách: přednáška a diskuse o obnově krajiny, její pestrosti a užitečných krajinných prvcích jako jsou ovocné aleje. Akce probíhá ve vašem prostředí a je otevřena všem.

  • Aleje pro jedlou krajinu a pro radost, uchovávání starých odrůd ovocných stromů a jejich hodnoty pro krajinu.
  • Trvalkové výsadby – pastva pro včely a motýly.
  • Obnova společných prostor pro veřejnost a setkávání. 


2) Setkání v krajině: komentovaná prohlídka obnovené ovocné aleje Knínice, pestrých trvalkových výsadeb a obnoveného centra obce.

  • Význam obnovy krajinných prvků pro ochranu biodiverzity.
  • Trvalková výsadba, prohlídka a její funkce v krajině s možností odnést si semínka.
  • Diskuse o obnově prvků komunitního zázemí a prostoru pro setkávání.


3) Setkání v krajině: komentovaná prohlídka přírodní pěstební zahrady, sdílení pěstebních dovedností a přírodě blízkého pěstování. Akce zahrnuje praktické a hravé prvky, diskusi a občerstvení.

    • Schopnost půdy zadržovat uhlík a vstřebávat vodu, tvorba zdravé a živé půdy, kompostování.
    • Přírodě blízké pěstování jídla, férový chov hospodářských zvířat, staročeská plemena.
    • Znečištění a čištění vody, například pomocí kořenové čistírny.


Lidé, kteří tento kurz připravují

Seznamte se s týmem kurzu, naše profily si otevřete přes fotografii či jméno. 

V současné době studuje na Farmářské škole, obor ekologické zemědělství, ale v minulosti pracovala jako terénní pracovnice a později vedoucí služby Podporované zaměstnávání, vytvářela metodiky služby. Později se naplno věnovala rodině a učila děti doma. Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, certifikovanou jako Ukázkový permakulturní projekt, svou...

Lektorka, původně středoškolská němčinářka a češtinářka. Patnáct let pracuje v neziskovém sektoru v oblasti podpory lidí se znevýhodněním a v environmentální oblasti.

Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...


Zprávy z centra Malá jižní stráň

Aktuální dění sledujte na Facebooku Malé jižní stráně.

S farmaceutkou a bylinkářkou Mgr. Alexandrou Haškovou a s také s permakulturní zahradnicí a lektorkou Kateřinou Horáčkovou zařazujeme do pravidelného programu vzdělávání téma osobního zdraví a jeho dostupných zdrojů v krajině. Proběhlo několik přednášek, včetně té dnešní, a v červenci se chystá dvoudenní Bylinkové praktikum.

Přátelé, před malou chvílí jsme dokončili 14 měsíců probíhající, intenzivní práce na přípravě otevřených komunitních dílen zde ve Středohoří. Všechny předešlé fáze hodnoceni stavebního a grantového projektu dopadly moc dobře, teď začala ta závěrečná a tedy nejdůležitější na Ministerstvo životního prostředí a Státní Fond Životního Prostředí.
Takže...

Kapli Svatého Prokopa obnovují zdejší lidé a řemeslníci. V letech 2008 až 2010 bylo uchráněné a vyztužené obvodové zdivo, zřícené části znovu vyzděné a kaple zastřešená. Následně v letech 2024 a 2025 proběhly kamenické, zednické, tesařské a střechařské práce.

Na středu 11.12. Spolek Malá jižní stráň organizuje přednášku - diskusní prostor o sdílené energetice v béžném občanském životě, jejích aktuálních možnostech v ČR. Tématem nás provede Bc. Jan Mudroch, který z pozice odborníka na digitální inovace byl u tvorby státní strategie zakládání energetických družstev. Za spolek bude zajišťovat Jakub...

Přednášky s praxí a diskusemi v rámci projektu Náš environment a klima (projekt kurzů, přednášek a dalších aktivit Spolku Malá jižní stráň) jsou zacílené na změnu skrze informovanost. Adaptace jednotlivců i celých obcí, komunit v krajině je cílem této přednášky o výsadbě ovocných stromů v krajině, jejich následné údržbě a obnově jedlé, odolné,...

Dnes dorazila Škola Xavier, Malá jižní stráň pořádá kurz pro školáky. Nálada je svěží a zvídavá, je to prima! Dětské environmentální vzdělávání můžeme pořádat díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Státního Fondu Životního Prostředí, Národního plánu obnovy. Děkujeme!